Současná krize snad všeho možného negativně zasáhla i do života řady braškovských občanů. Musíme však přiznat, že omezení opulentních hodů ve společenském i hospodářském životě přineslo i kladné dopady na životní prostředí. Markantní je útlum letecké dopravy a s ním spojené ticho shora. I automobilní provoz je menší než bylo obvyklé. Snad všichni se těší na návrat do předchozích poměrů. To však neznamená, že bychom měli opět pokorně přijmout i všechna negativa z doby předkoronavirové.
Mohu směle prohlásit, že snad desítky let se Braškov potýká s negativními dopady kamionové dopravy, kterými jsou nejvíce postiženi jak obyvatelé žijící u dvou hlavních průjezdních trasách obcí, tak i děti v mateřské školce. Pozitivní přínos uplatňování zpřísněných emisních limitů pro kamiony byl eliminován zvýšenou intenzitou jejich provozu a nárůstem celkové hmotnosti souprav.
Braškov ležel od nepaměti na severojižní dopravní spojnici mezi Berounem, Kladnem a Slaným. Po dobudování okolní dálniční sítě se velká část dopravy přesunula na komunikace k tomu zkonstruované. Pomineme-li zanedbání dostatečného odhlučnění dálnice D6 jejím správcem, životní prostředí se zlepšilo. Stále však značná část tranzitní kamionové dopravy prochází obcí po komunikacích, které k tomu nejsou stavěny. Emise škodlivých látek, hluk a otřesy ohrožují zdraví a životy obyvatel.
Je s podivem, že oproti představitelům obce nesrovnatelně větší a účinnější úsilí o eliminaci negativních vlivů provozu kamionů na život obyvatel Braškova vyvíjejí občanské iniciativy. Zaslouží si za to pozornost a ocenění. Proti pasivitě vedení obce k dané problematice se vymezila v roce 2020 i skupina občanů a Ekologický spolek Braškova. O projednávání jejich podnětu na veřejném shromáždění zastupitelstva jsme informovali v článku Zasedání na stojáka – co není v zápisu .
Z přístupu vedení obce k účasti občanů na jejím chodu je patrná tendence ústupu od demokracie k totalitnímu řízení. K článku Ing. Kolrusze v Braškovských novinách, neobjektivně informujícího o požadavcích skupiny občanů se chtěla vyjádřit formou reakce na článek paní Poštolková a sdělit své stanovisko též v Braškovských novinách. Dočkala se odpovědi od starosty Drába:
“Bohužel ne – noviny dělá obec, udělejte si svoje noviny.”
Srovnejte si takový přístup vedení obce s tím, jakou možnost projevit svůj názor dostávali občané i k této problematice v roce 2004. Najdete to na webu obce v čísle Braškovských novin 3_2004 na straně 4 a 5, nebo i zde:
Braškovské noviny č.3_2004.pdf
Dnes jsou Braškovské noviny – zpravodaj obecního úřadu, jen hlásnou troubou zastupitelstva. Názory občanů už do místních novin nepatří? I celostátní deníky mají rubriku pro názory čtenářů!
Vyjádření paní Poštolkové za Ekologický spolek už je konečně po roce od výzvy občanů i na obecním webu. Obsahuje podrobný popis situace. Jestli se k němu nechcete složitě proklikávat, najdete jej v plném znění zde:
Mám dojem, že kdyby se na omezení kamionové dopravy přes Braškov mělo vydat alespoň 20 milionů Kč a byla na to dotace, tak by se vedení snažilo mnohem více, než když se má jen zpracovat dopravně inženýrské řešení.