V článku Děti nebo beton? byly jen stručně zmíněny diskusní příspěvky pana ing. Kolrusze. V prvním se dotázal na veřejném zasedání zastupitelstva, o jaké změny jde v nové vyhlášce o odpadovém hospodářství, kterou zastupitelé na 11. zasedání schválili. Tazatel je bývalým zastupitelem a v obci Braškov se dlouhodobě angažuje ve věcech životního prostředí a hospodaření s odpady. Ani jemu, jako zkušenému a angažovanému občanovi, nebyl zřejmě jasný význam informačního smogu, kterým jsou občané zavalováni, aniž by se dozvěděli podstatnou informaci. Na informačním portálu obce Braškov se totiž dne 17.9.2024 objevilo následující oznámení:
Zmíněný právní předpis 2/2024 nebyl v té době dohledatelný a když jste se obrátili na v textu zmíněný odkaz „Více informací naleznete zde:“
obdrželi jste spoustu obecných informací, stravitelných snad pro úředníky, ale pro občana zcela bez přínosu. Je to příklad zahlcování veřejného prostoru neužitečnými informacemi s tím důsledkem, že se běžný občan o dění v obci ani nezajímá. Asi to někomu vyhovuje.
Po schválení zastupitelstvem byla vyhláška kolem 20. září dostupná i na informačním portálu obce. Zkuste si ji najít. V textu se ale nedočtete, že jde právě o tu č. 2/2024. Pokud se vám ji nepodařilo najít na obecním webu www.braskov.cz, můžete se s ní seznámit přímo zde: Odpadové hospodářství . Na úřední desce již informace o zveřejnění či přístupu k ní není. Úřední šiml se řehtá a občan pláče. Na úřadě se snad pracuje jen za dotace, a tak dokud nebude přiklepnuta požadovaná dotace 1 milión korun na projekt „Přívětivý úřad Braškov – nástroje pro komunikaci s veřejností“ z programu rozvoje obce, tak bude zlepšení v nedohlednu. Přitom selský rozum by měl být zadarmo i v hlavách zastupitelů, ale navenek se neprojevuje.
Ve druhém diskusním příspěvku se občan ing. Kolrusz dotázal na stav v realizaci přechodů na kritických místech. Tady je nutno podotknout, že jde o přechody na silnicích ve správě Krajské správy silnic. V zápisu ze zasedání se odpovědi neuvádějí (asi by to k něčemu zavazovalo), ale podle zvukového záznamu odpověděla zastupitelka ing. arch. Dolejšová, že projektanti jsou až do konce roku plní. Přitom se výstavbou a rekonstrukcí přechodů pro chodce v obci podle v Braškovských novinách zveřejňovaného programu rozvoje obce zabývá ing. arch. Dolejšová a ing. Weber již nejméně od roku 2020 údajnou přípravou studie. Studovali, studovali a od roku 2023 se k přechodům nabalily měřiče rychlosti a semafory, na jejichž nadbytečnost u požadovaných přechodů též ing. Kolrusz ve svém diskusním příspěvku upozorňoval.
Samotné vyznačení přechodů pro chodce jejich bezpečnost nezaručí. Tím se budou řídit jen ukáznění řidiči, kterých je ještě snad převážná část. Na ty ostatní hazardéry s lidskými životy platila prevence ve formě kontrol Městské policie Unhošť a represe ukládáním pokut za porušení silničního zákona. Ty pokuty však údajně převážně platila za zaměstnance jistá firma, napojená na vedení obce. A tak se využila nejbližší záminka, proč smlouvu s Městskou policií v Unhošti neprodloužit. „Přece si nebudu z obecních peněz platit policii, která nám dává pokuty.“ A tak opět úřední šiml řehtá a občan zapláče.
Musíme však přiznat, že je v tom i kousek selského rozumu. Sedlák hrabe na tu svou velkou hromadu a poddaní jsou biti. Koho si zvolili, toho mají. Koho asi volil pan Kolrusz?