V sedmé části pojednání o braškovských kronikách jsme opustili druhou pamětní knihu Braškova na straně 43. Následující strana 44 popisuje osud této pamětní knihy: část H Str. 44 Osud pamětní knihy . O tom jsme se již zmínili v první části tohoto kronikového seriálu – Braškovské kroniky – 1.část .
Na stranách 45-47 je pak uveden obecný popis vesnice podle stavu z roku 1919: I Str. 45-47 Rok 1919 obec přehled . Na straně 46 jsou uvedeny například výměry polí, luk, zahrad a lesů. Zajímavý je zejména stav lesů, jejichž držba je uvedena již po jejich „masarykovském“ zestátnění. Do té doby byly lesy v katastru Braškova vrchnostenské, vlastnil je převážně císař. Kromě lesů státních máme dnes v katastru i obecní les Na Háji, který prošel zajímavým vývojem. Obec jej v téměř dvojnásobné rozloze oproti dnešku vlastnila ještě v polovině 19. století. Sedláci jej ale postupně vykoupili a přeměnili na pole. Na soutisku mapy z roku 1840 a 2020 (podklady CÚZK), si můžete udělat představu o původní rozloze lesa Na Háji. Ta zeleně vytečkovaná oblast lesa již dnes neexistuje.
Bylo však ještě hůře. Pokud si les Na Háji najdete na leteckém snímku ministerstva obrany z roku 1938 – Braškov je v pravém rohu dole , zjistíte, že byl v té době daleko menší nežli dnes. Úbytek rozlohy obecních lesů se jistě negativně projevil na zadržování vody v krajině, s čímž se potýkáme dodnes.
Po této „lesní“ odbočce se opět vrátíme ke druhé pamětní knize Braškova. V březnových Braškovských novinách se objevila zpráva, že obec na svých webových stránkách začne zveřejňovat zdigitalizované kroniky. To lze jen uvítat. Moloch se rozhoupal trochu pozdě, ale jistě se dozvíme něco nového z kvalitně naskenovaných knih.
Příští díl našeho seriálu se zaměří na „domy a usedlosti rolnické“, vyjmenované kronikářem ve stavu k roku 1919. V tom roce bylo poslední číslo popisné 91. Za dalších 100 let přibylo v Braškově 310 domů.