Po několika veřejných zasedáních zastupitelstva obce Braškov, na kterých byla minimální účast občanů a nulová diskuse, se stav skokově změnil na 11. zasedání dne 16.9.2024. Obvyklá délka jednání 30 minut se protáhla na hodinu a čtvrt. Probralo se mnoho témat a v tomto článku se o tom dozvíte daleko více, než je v zápisu ověřeném několika zastupiteli.
Úvodní dotaz v diskusi přednesla paní Poštolková, která se dlouhodobě zasazuje o zlepšení životního prostředí v Braškově vyloučením tranzitní kamiónové dopravy přes obec a jejím přesměrováním na dálnice. Výsledkem několikaletých jednání bylo spojené úsilí obce Braškov a dalších obcí dotčených tranzitem a iniciace vytvoření makrosimulační studie, zařazené též do plánu rozvoje obce. Krajský úřad Středočeského kraje však její zpracování údajně odmítá. Jak vyplývá z odpovědi zastupitelky ing. Dolejšové, k výraznému posunu v řešení nedošlo, spíše to vypadá na odsun do šuplíku. O co tam jde si můžete přečíst v článku Patří kamióny do Braškova?
Dalším diskutujícím byl ing. Kolrusz a komentáři k jeho dotazům a odpovědím se budeme věnovat v samostatném článku s názvem „Úřední šiml se řehtá“.
O ústřední téma diskuse se postarali nováčci na zasedáních, pocházející ze stran rodičů dětí z braškovské mateřské školky. Přišli se informovat, proč bylo o 150% od září zvýšeno školkovné, a to na maximální hodnotu 1500 Kč měsíčně za dítě. Pro mladé rodiny s dětmi je to velký a nečekaný zásek do rozpočtu. Současně to bije do očí při srovnání se školkovným v okolních vesnicích, které je přibližně poloviční.
Zvýšení školkovného obhajoval místostarosta JUDr. Viduna jako nezbytné pro financování chodu školky.
V pozdější reakci zastupitelky Randákové se tazatelé dočkali odpovědi na „akademické“ úrovni, zdůvodňující v podstatě to, že obec preferuje „betonové“ projekty, na které musí někde hledat peníze a nejsnazší cestou je vybrat je na školkovném od rodičů malých dětí.
Demografický vývoj v obci Braškov není nijak ideální. Podívejte se například na nedávný rozbor v článku Bude Braškov bez lidí? Snad to zastupitele „trkne“ a podpoří mladé rodiny s dětmi kromě jiných aktivit i snížením školkovného. Na kompromisní návrh jednoho z rodičů, zvyšovat poplatek za děti postupně, místo dvojnásobného navýšení ze dne na den, reagoval starosta asi patnáctkrát opakováním: „To je dobrý nápad“. Místo toho snad stačilo ohodnotit postup obce jedním výrokem: „To byl hloupý nápad“, a schůze by byla kratší.
K tomu, kde by obec mohla ušetřit prostředky a věnovat je na provoz mateřské školky, jsem upozornil na jeden z příkladů plýtvání nedůslednou prací zastupitelů. Obec zadala za téměř 400 tisíc Kč, což je částka zhruba odpovídající zvýšenému školkovnému, vypracování projektu na knihovnu. Podle tohoto projektu obec Braškov se společností IPOKa s.r.o. požádala o stavební povolení. Stavební úřad v Unhošti však projekt označil za „paskvil“ a nařídil jeho přepracování. Není se čemu divit, vyzdvihovaní stavební odborníci z řad zastupitelů obce Braškov projekt asi ani nečetli, jinak by si museli všimnout zásadních nedostatků. Něco o tom si můžete přečíst v článku Za co je platíme? .
Někteří zastupitelé však nedovedou kritiku přijmout. Nejenže se zásadně nevyjadřují k předneseným výtkám, ale snaží se nositele oponentních názorů, i když jsou podloženy fakty, zastrašit nevybíravým chováním. Průchod svým vášním dal již nejednou zastupitel ing. Vacek. Můžete si připomenout třeba jeho vystoupení v článku Necenzurovaný zápis 2.část a navazujícím Speciální operace v Braškově. Vtipně též na sebe upozornil v souvislosti zastaveného trestního oznámení na neuplatnění smluvních pokut za opožděné dodání díla „Chodník na Velkou Dobrou“ za 14 miliónů Kč. Za obec Braškov se místostarosta Vacek prohlášením vzdal náhrady škody, takže se tím policie dále nezabývala. To už jste si kdysi mohli přečíst v článku Kam se podělo 5 milionů .
A souvislost se školkou? Stačí se podívat na obrázek:
Za mnoho miliónů byla nedávno budova mateřské školky opravena. Za pár let oprýskaná fasáda nesvědčí o kvalitním výběru zhotovitele. Odbytá práce ani nebyla reklamována. Necháváte si takto opravit vaše domy? I ta školka byla rekonstruována z vašich peněz. Kdo si z nich ukrojil?
Že by někdo odpověděl na věcné dotazy? Zapomeňte! Starosta však přislíbil sepsat článek o tom, jak obci sabotuji jejich bezchybnou práci. Na článek se těším a rád mu jej i zde otisknu. Doporučuji, ať do něj zahrne třeba i údaje z článku Fikce a skutečnost . Opozice musí být potlačována, třeba i lží a nátlakem. To bylo i taktikou STB, její metody v některých hlavách i praxi přežívají dodnes. Dovedete rozlišit mezi pomluvou a skutečností? Přečtěte si Braškov a STB . Ti tajní spolupracovníci, kteří dovedli poplácat po rameni, polichotit a pak o vás potají sepsat záznam o prohřešcích, jsou dnes dáváni za vzor mládeži, jsou jim pořádány memoriály. Kdo se z historie nepoučil, musí ji prožít znovu. A tak dnes mohou existovat i veřejní spolupracovníci těch bývalých tajných spolupracovníků, kteří jejich politiku fanaticky obhajují překřikováním a třeba i elektrickou bruskou. To jsou jejich argumenty. Nejsmutnější na tom je, že řada slušných občanů je toleruje a často i podporuje. Dělají to pro své děti? Jak jim jednou vysvětlí své chování?
Nikdo ze zastupitelů se nepozastavuje nad neefektivními výdaji z obecního rozpočtu, z nichž můžeme v poslední době jmenovat například předražené zpracování projektů na fotovoltaiku a tepelná čerpadla pro obecní budovy. V sousedním Pleteném Újezdě si s tím poradili za třetinu ceny, než kterou nasmlouval starosta Dráb. Podobně bude předražena i samotná dodávka fotovoltaiky a tepelných čerpadel v Braškově. Podle informací obce to na jednu budovu vyjde přes dva miliony korun! Soukromníci jsou schopni si obdobnou technologii pořídit nejvýše do jednoho milionu Kč! Zeptejte se těch, kteří to už mají, co je to stálo.
Obvyklou výmluvou starosty je: „vždyť je na to dotace“. A výběr zhotovitele se zadá společnosti „která ví, jak na to“. Zdá se, že zastupitelům je výše nákladů a jejich návratnost zcela lhostejná. Když budou potřebovat peníze, zvýší školkovné na horní hranici – vždyť to zákon umožňuje.
Někteří občané se nebáli ozvat, tak teď bude zastupitelstvo snad brzdit. Jistě ze sebe teď udělají lidumily, že školkovné snížili. Do usnesení se to ale nedostalo.
Pokud se vám ty komentáře projevů na veřejném zasedání zdály přehnané, poslechněte si autentický zvukový záznam. Ne všem je na něm dobře rozumět. Pochvalu ale zaslouží pan Vacek, jehož hlasový projev byl srozumitelný, ale přesto se do oficiálního zápisu obce nedostal. Stačí si záznam pustit v patnácté minutě.
Audiozáznam si můžete porovnat i se zápisem diskuse (bod 18 na str.9) schváleným obcí:
Zápis-z-11.-zasedání-16.9.2024
Již dávno obec upustila od pořizování vlastního zvukového záznamu. Někdy měl řečník dokonce k dispozici mikrofon. Když se zjistilo, že není dobré mít proti sobě důkazy o pronesených lžích, tak to zrušili. Počátek toho byl již v roce 2019 – více třeba v článku Zvukový záznam objeven! a stále přituhuje. V programu rozvoje obce je projekt „Přívětivý úřad Braškov“ zahrnující i komunikaci s veřejností. Předpokládané náklady na jeho realizaci jsou ale jeden milión korun. Dokud je někdo nedá, tak asi zlepšení nepřijde. Stejně by nejméně polovina musela být vynaložena jen na převýchovu jednoho zastupitele.