Uplynuly už tři roky od otevření chodníku z Braškova – Valdeku na Velkou Dobrou a stále chodí do redakce nové informace o průběhu této akce za 14 milionů Kč. Jestli nepatříte k té drobné skupině jeho uživatelů a nezajímá vás ani to, jak bylo naloženo s vaším osobním podílem 14 tisíc Kč na této stavbě z rozpočtu obce a dotací, tak dál nečtěte. Jinak si můžete připomenout něco o tom chodníku ze starších článků Lávka nad propastí, Bude pivo zdarma? a Pivo zdarma bylo . Rozumnou zdrženlivost při přípravě akce projevilo vedení obce Velká Dobrá. I když chodník je z celé třetiny na jejím katastru a byl určen údajně i pro její občany, nepřispěla na něj ani korunu. Přesto je v některých dokumentech uváděna též jako stavebník.

Jak to tak bývá, na stavbě profitovali ti bohatí. Pomohlo si Ředitelství silnic a dálnic. Obec Braškov na své náklady vybudovala přechod a ostrůvky na nájezdu k D6 a pak je převedla bezplatně na ŘSD. Že bychom za to dostali slevu na dálniční známku? S tím raději nepočítejte, ti co bydlí v Braškově za to beneficientem nebudou.
Když se vrátíme k prvopočátku celého záměru na výstavbu chodníku, tak to teprve bude zajímavé. Zastupitelstvo se akcí zabývalo od roku 2016. Byl vypracován projekt a žádalo se o dotace. Padronem stavby byl starosta obce Braškov a na dotaz ze zastupitelstva k nákladům na stavbu se vyjádřil asi takto:
Inženýrská cena je 14 milionů Kč a jelikož stavbám rozumím, můj odborný odhad profesionála je, že se to vysoutěží za 9.
Rozdíl pěti milionů mezi odhadnutou nákladovou cenou s přiměřeným ziskem a tou „papírovou“ je značný, ale tehdy nebyl důvod mu nevěřit. V projektech se počítá s cenami, které jsou od reality hodně vzdálené. Třeba jen koncové ceny materiálů se od katalogových liší třeba o víc než 30%. Něco se ale změnilo a později se začalo soutěžit. V prvním kole se přihlásila jedna firma, se kterou však investor stavby nenašel společnou řeč. A soutěžilo se dál. Co myslíte, za kolik se zakázka vysoutěžila? Za 9 milionů? Nevěřte všemu, co odborníci na zastupitelstvech říkají. Snad za 10? Ne! Za 11? Pořád jste hodně daleko. Ta nejvhodnější firma, se kterou se obec Braškov, zastoupená starostou dohodla, nabídla provést dílo za 13.877.238,- včetně DPH a plácli si. Smlouva byla podepsána 16.10.2017 s tím, že zhotovitel se písemně zavázal, že má řádné vybavení, zkušenosti a schopnosti, aby řádně a včas provedl dílo dle smlouvy do 15. 10. 2018. Za nedodržení termínu byly ve smlouvě stanoveny sankce. Projektanti šacovali dobu stavby na maximálně 12 týdnů, tak tam byla podle dohody „vata“ ještě 9 měsíců. Zhotovitel ale nijak nespěchal a prvně kopnul až v červnu 2018. V létě bývá a také tehdy bylo horko, tak se to trochu vleklo. V polovině července si nechal zhotovitel udělat zátěžovou zkoušku terénu pod budoucím asfaltovým chodníkem, to je ta část u Valdeka. Odborníci zjistili v podstatě to, že ani 30 cm hutněného štěrku pod 10 cm asfaltu by chodce neuneslo a musí se kopat hlouběji. Prostě to bagru na těch asi 150 metrech pole v tom suchu a horku dá zabrat, bude to drahé ( téměř 120000 Kč) a nedá se to v termínu stihnout, když se se započetím prací tak otálelo. Cenu zakázky nešlo překročit, tak se obec na oplátku za ten bagr vzdala nátěru zábradlí, který si udělá prý sama. A termín stavby se dodatkem posunul do 30.11.218. Soutěžní podmínky veřejné zakázky byly zapomenuty. Proč si ten terén zhotovitel neověřil včas nikdo nezkoumal a ani za zpoždění stavby žádné sankce, uváděné ve smlouvě o dílo, nebyly obcí uplatněny.
Tady je potřeba poznamenat, že z toho obec vyvázla ještě celkem dobře. Ve stejném týdnu byla podobná zátěžová zkouška provedena na nedaleko opravované dálnici D6. Tam se také muselo znovu bagrovat, ale ŘSD za to zaplatilo ČNESu skoro 30 milionů Kč a řidiči ten úsek museli navíc pár měsíců objíždět. Za to značení objížděk si ŘSD připlatilo ještě další téměř 4 miliony. Z toho vidíte, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř.
A už se blížil obci odsouhlasený prodloužený termín dokončení stavby. A pozinkované zábradlí pořád téměř nikde. Koncem listopadu byla stavba obcí převzata s tím, že je chybná povrchová zinková úprava označených částí. Že pod tím zinkem chybí i to zábradlí se jaksi pominulo. Toho si všimla až kolaudační komise, ale spokojila se s provizorním dřevěným zábradlím, které však samozřejmě nesplňovalo požadavky projektu, který byl pro posouzení kvality a úplnosti provedeného díla závazný. Nad tím zavřely všechny zúčastněné strany obě oči.

Jako termín odstranění závad stanovila kolaudační komise 31.12.2018, ale to dřevěné provizorium tam vydrželo s problémy při silném větru nejméně do 5. února 2019, kdy byl pořízen jeho snímek. I na takováto zpoždění pamatovala smlouva o dílo ve stati o sankcích. To ale nikoho z odpovědných osob investora nezajímalo, braškovským občanům je to přeci jedno a nebudeme pokutovat vítěze soutěže. Na podnět se tím odmítl zabývat i kontrolní výbor obce, jehož členové i nadále zastávají názor, že k žádné škodě pro obec nedošlo. Pro jistotu, kdyby se nějaká škoda prokázala, obec se podpisem místostarosty předem vzdala její náhrady (více na Neinformační válka ). A kam se podělo těch pět milionů? To ponechám vaší fantazii.
Neznámý pachatel děkuje každému z občanů Braškova za dar ve výši 5000 Kč a odpuštění sankčních pokut.
Ničemu se nedivím, žiju v Braškově už od narození. Bude hůř.