Matrika zemřelých 3. část – kostel

Koncem 17. století se nejvýznačnější osoby z Unhoště pohřbívaly přímo ve farním kostele svatých apoštolů Petra a Pavla. Ostatní nebožtíci byli pochováváni buď na starém hřbitově okolo kostela (pouze do roku 1774), nebo na novén hřbitově s kaplí svaté Barbory, který slouží dodnes. 

V matričních knihách je dochována řada záznamů o uložení zemřelých v kostelních prostorách včetně zajímavých detailů, které by mohly sloužit jako podklad pro případný budoucí archeologický průzkum.

První zápis o pohřbení v kostele je velice stručný:

Celkem neznámý Karel Škopek, majitel dvorce v Unhošti, byl zřejmě potomkem Jana Škopka z Elendberka. Daleko proslulejší byla další nebožka, přivdaná do slavného rodu Elsniců, též uložená po smrti v kostele:

Po půl roce byl vedle ní pochován i její manžel:

Další privilegovanou osobou byl rytíř Jan Gottried Otto Jelínek z Lovoše:

Do unhošťské historie se zapsal tím, že po třicetileté válce v roce 1654 koupil spáleniště. V roce 1662 se oženil s dcerou mlynáře Jiřího Marka, která byla spolumajitelkou dnes zaniklého mlýna Pod Hatí (na Čeperce pod Horním Bezděkovem). Jelínek zemřel bez potomků a záduší odkázal značné jmění.

Pod střechu místního svatostánku se dostali i urození nebožtíci, zemřelí ve vzdálených obcích. Jedním z nich byl třeba hejtman Jan Karel Kurkovský ze zámku v Obříství. Po své smrti byl dovezen do Unhoště, kde vlastnil nemovitosti dříve Elsnicovské. Jak se praví v matrice, za svého života mnoho dobrého chrámu zdejšímu učinil a choval se, jak by svatý byl. Zajímavé je, že jeho dva synové později záduší hodně peněz dlužili a manželka údajně žila nepočestně.

 

Předchozí pochovaní v kostele patřili k místní šlechtě. Více se o nich můžete dozvědět v publikaci Unhošťské rody erbovní od Václava Kočky, vydané v roce 1948.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *