Braškovské kroniky – 7. část – 1847 – 1908

Druhá Pamětní kniha Braškova od strany 26 uvádí památnosti od roku 1847. Zdrojem byla opět trochu chaoticky vedená první pamětní kniha, jejíž zápisy byly kronikářem převyprávěny do spisovné češtiny. Originální záznam totiž neměl slohovou a pravopisnou úpravu vhodnou k publikování. Historická hodnota však  je významná. Srovnání obou verzí zápisu zdařile provedla Miluše Frančová v publikaci „Braškov, Valdek a Toskánka očima svých kronikářů“ z roku 2010. Z první pamětní knihy ale nepřepsala pro dnešek zajímavý zápis rolníka a starosty Františka Šilhana o výkyvech počasí v roce 1888, kterému se nevěnoval ani kronikář Václav Stádník. S tím se budete moci seznámit při popisu první braškovské pamětní knihy v některém z budoucích článků.

V nyní komentované části druhé pamětní knihy Braškova (strana 26 až 31) se mimo citací záznamů předků začínají objevovat i zápisy o událostech, které zažil přímo kronikář a ovlivnily jeho život. Kromě událostí z Braškova, jako je například založení dobrovolného sboru hasičů v roce 1903 a sázení památných lip v roce 1908 se věnuje i politickému dění na Kladně, popsanému Františkem Šilhanem, který byl starostou v letech 1905 až 1911.

František Šilhan se narodil v roce 1867 v Žilině a v roce 1893 se přiženil do rodiny Švihlíků v Braškova 45. Tento grunt s deseti hektary orné půdy již dnes neexistuje, dům stál v místě současné návsi u přechodu, kudy vede silnice na Kladno. Šilhan si vzal za manželku Alžbětu, vdovu Richtrovou, druhou dceru Františka Švihlíka. Po smrti Alžběty v roce 1910 se již o místo starosty neucházel, staral se o 5 sirotků.

Originální záznam zmíněné části pamětní knihy si můžete prohlédnout zde:

F Str. 26-31 Pamětihodnosti od r. 1847, psal v 1. knize Šilhán, lípy, spolky

V druhé pamětní knize jsou pak na straně 32 až 43 popisovány události první světové války, se kterými jste již byli seznámeni v článku

 Braškovské kroniky – 2. část – světová válka 

V příštím pokračování se seznámíte se stavem obce v roce 1919, přehledem procházejících silnic a všech domů včetně jejich tehdejších a některých předchozích majitelů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *