Jan Jindřich Ottych z Dobřan, zmíněný v předchozích článcích, je prvním unhošťským farářem, po kterém se zachovala úplná kniha křtů a oddavků, kterou vedl v letech 1662 až do 16.7.1667. Jsou známa i jména unhošťských farářů již od poloviny 14. století, řadu z nich uvádí ve své Monografii Unhoště František Melichar. Podrobnosti o nich ale neznáme, jejich záznamy, pokud vůbec existovaly, se nedochovaly.
Jan Jindřich Ottych z Dobřan vedl matriku pečlivě a úhledně. První zápis křtu je hned z 1. ledna 1662, kdy byl v unhošťském chrámu pokřtěn syn Melichar,
rodičů Lukáše Koníka a Anny ze vsi Přílepek (Malé Přílepy).
Úvodní strany matriky, kterou Státní oblastní archiv v Praze – Chodovci uchovává pod názvem Unhošť 01, obsahují řadu zajímavostí, které stojí za pozornost. S některými se na následujících řádcích blíže seznámíme. Kdo záznamy do matriky zapisoval není jisté. Kromě farářů to dříve dělali i kaplani nebo místní kantoři či písaři. Uctivá formulace zápisů, například „dvojctihodný“ farář, svědčí spíše o tom, že zápisy prováděla jiná osoba. Písmo je stejné po celou dobu pětiletého působení Jana Jindřicha Ottycha z Dobřan v Unhošti. Stejný charakter úhledného písma pokračuje v zápisech ještě několik let po převzetí farnosti páterem Ondřejem Adrianem Molitorisem v roce 1668.
Po třicetileté válce byla téměř vypleněná Unhošť dosídlována stavy věrnými koruně. Majetky zabavené protestantům zde získávali i rytíři, zřejmě za své zásluhy. Jedním z příkladů je sňatek rytíře a šlechtičny z roku 1663:
Zajímavostí je, že urození Elznicové připustili i sňatek nerovný – s italským tovaryšem kamenického řemesla. Dokládá to křest Lidmilly Alžběty, dcery pana Bernarda Špinety a urozené paní Kateřiny Elznicové, jeho manželky:
Při svátostech hostovali i Františkáni v Hájku, za pozornost stojí i významní kmotři Doroty Petinhové:
Příště se ještě budeme věnovat běžným občanům z Unhoště a okolních obcí.