Na 8. veřejném zasedání v divadle Na Háji toho moc slyšet nebylo, jak jste se mohli na vlastní uši přesvědčit v minulém videozáznamu – Divadelní recenze . Zápisy ze schůzí již nejsou jako dříve dostupné na Informačním portálu obce, musíte si je vyžádat v kanceláři úřadu. Je to asi další vylepšení do programu rozvoje obce s názvem „Přívětivý úřad Braškov – nástroje pro komunikaci s veřejností“, na který chce obec vynaložit jeden milión Kč. Teď si můžete skutečný průběh schůze z videozáznamu porovnat se zápisem Zápis z 8. veřejného zasedání 18.5.2020 .
Objektivita zápisů se už dávno vytratila z té části, která zachycuje diskusi jak k bodům programu při jejich projednávání, tak i vlastní volnou diskusi zařazenou obvykle po projednání úvodních bodů programu. Ze zápisu tak například vypadla poměrně obsáhlá pasáž, kde starosta veřejně oslavoval zásluhy svého švagra při „vyžebrání sponzorských darů ve výši 68 tisíc Kč na festival“, který se nebude letos konat. Překrucování obsahu a smyslu zákona o obcích se tentokrát pod režijním vedením starosty ing. Vladimíra Drába ujal dokonce vystudovaný právník a zastupitel JUDr. Vyduna. S odvoláním na §16, odst. 2, který vyjmenovává práva občanů obce, a v písmenu c) uvádí, že občan má právo:
vyjadřovat na zasedání zastupitelstva obce své stanovisko k projednávaným věcem v souladu s jednacím řádem zastupitelstva,
použili tento text na omezení odpovědí diskutujícím občanům v obecné diskusi. Uvedený bod se však vztahuje na diskusi přímo při projednávání jednotlivých bodů programu, aby nebyla odváděna pozornost od tématu. I právnické rychlokursy však jistě uvádějí, že zákon platí jako celek. Kdyby dotčení dočetli příslušný odstavec zákona do konce, našli by pod písmenem g) právo občana:
podávat orgánům obce návrhy, připomínky a podněty; podání orgány obce vyřizují bezodkladně, nejdéle do 60 dnů.
K tomu právě slouží i ta obecná diskuse. Proto jsou zasedání zastupitelstva veřejná, aby mohl občan získat při styku s nejdůležitějším orgánem obce – zastupitelstvem – například odpovědi na návrhy, připomínky a podněty bezodkladně – například přímo na veřejném zasedání. Nutno přiznat, že ty diskusní připomínky jsou zastupitelstvem někdy i zohledněny. Připomeňme si například kritiku nesmyslného plánu na zřízení třech zubních ordinací v obci s jedním tisícem obyvatel. (Více např. Kolik zubařů pro Braškov? a Opět CSB .) Důvody nikdo nesdělil, ale tři ordinace se už v plánu rozvoje obce neuvádějí. Někdy je potřeba se ozvat, aby si vedení obce uvědomilo, že jejich zájmy se nemusí shodovat s potřebami obyvatel. Demokracie je diskuse a její totalitní potlačování zavání tím, že je asi co tajit.
Po skončení veřejného zasedání byla po dlouhé době zase příležitost si popovídat se spoluobčany a sdělit jim své názory bez těch ubohých opatření na umlčování diskuse. Při rozhovoru s jedním místním podnikatelem ve zdravotnictví na téma rozvoj demokracie v obci Braškov se mi hned dva přihlásili k té anonymní popelnici se zářivkou, zveřejněné v posledním dílu minisérie o hospodaření s odpadem – Komunální odpad 2020 – 4.část .
Jestli jste čekali, že mně poděkovali za upozornění na špatné třídění odpadu v jejich firmě, tak asi nejste z Braškova. Vyjádření nevole nad tou fotkou z jejich strany vyústilo až hrozbou zavolání policie, protože to otevření popelnice mají nahrané na kamerách. Nemám sice takové znalosti o jedovatosti rtuti jako vysokoškolsky vzdělaní lékaři, ale místo policie by takové prohřešky v nakládání s nebezpečným odpadem měla spíše řešit hygiena. Třeba o tom, zda zářivky patří do popelnic, něco napíše do Braškovských novin místní komise pro životní prostředí.