V nedávném příspěvku Pohasnou Hvězdičky? byla zmíněna i zaniklá braškovská hospoda U Lípy. Již jen několika pamětníkům tento název něco říká. Dnes je na jejím místě daleko známější mateřská školka.
Již od počátku číslování domů v roce 1771 má stavba č. p. 19. Na níže uvedené nejstarší dochované skice z počátku 19. století (archiv ČÚZK) je objekt s nejbližším okolím zakroužkován, znatelné je černé číslo pozemku 31.
Koncem 18. století byl dům v majetku rodiny sedláka Janouška, pocházejícího z Kyšic. Jeho syn Jan narozený 1754 si vzal za ženu Barboru Raulichovou z Braškova a U Lípy se jim narodilo pět dětí. Nejmladší Anna, narozená v roce 1790, porodila v 17 letech v Braškově č. 19 nemanželskou dceru a později si vzala za muže rychtářova syna Matěje Hokůva *1791 z Braškova 12. Po narození jejich první dcery Anny v roce 1813 se ale odstěhovali z čísla 19 na rodinný statek Hokůvů s číslem 12.
Po rodině Janoušků se stal dům bydlištěm a rodištěm desítek dětí z několika rodin, například Burgerů, Čermáků, Janovských, Linhartů, Fialů, Kukelků a Machů.
Ve třetí čtvrtině 19. století měl hospodu U Lípy propachtovanou řezník Josef Janovský z Roztok u Křivoklátu.
Dění v hospodě U Lípy v poslední čtvrtině 19. století bylo ovlivněno sňatkem kyšického rolníka Václava Kukelky s braškovskou Marií Chalupovou v roce 1873. Z rolníka Kukelky se stal až do konce století hostinský, po něm převzal živnost syn Karel.
Pachtýř hospody U Lípy p. Josef Janovský byl můj prapraděd, jeho manželkou byla Josefa, roz. Kubíková, z Horního Bezděkova (Malé Kyšice). Jejich syn Antonín (můj praděd) byl mlynářským v Zadní Třebani, kde ve věku 30 let zemřel. Lze z obecních kronik zjistit více informací k rodině Janovských?
Dobrý den,
Váš děda je zřejmě František nar. 1888. O sňatku Vašich předků z rodu Janovských se více dozvíte na https://ebadatelna.soapraha.cz/d/7348/32. V Braškově se jim narodilo 7 dětí.
Pokud máte zájem o další podrobnosti ze života předků, napište mi na e-mail redakce@zbraskova.cz a pošlu Vám schema rodu.
Na rozdíl od zdigitalizovaných a veřejně přístupných matrik středočeského archivu jsou braškovské kroniky prakticky nedostupné. Naposledy byly některé z nich asi na jednu hodinu k nahlédnutí na obecním úřadě u příležitosti 70. výročí výstavby budovy. Prohlížení originálů kronik je možné jen za přítomnosti kronikáře. Na můj požadavek z roku 2017 si však kronikář dosud nenašel čas. Tři obrazové přílohy z druhé poloviny 20. století byly později zpřístupněny na webu obecního úřadu. O Vašich předcích z Braškova 50 a 19 by se mohlo něco najít v prvním dílu kroniky (roky 1828-1918). Zkuste kontaktovat pana Pavla Stádníka.