Nejde o počasí. Současná vydatná sněhová nadílka brzy roztaje a přijde i jaro. Beznadějnější je stav myšlení některých představitelů braškovské obce, jejichž uvažování nedosahuje ani středověké úrovně. Jelikož tento příspěvek není označen jako HOAX a nejde o žádnou legraci, doložím jej, jak je obvyklé na těchto stránkách, na rozdíl od některých propagandistických článků Braškovských novin, konkrétními údaji.
Příkladem může být záměr přebudovat bývalou prodejnu Jednoty v Braškově na tzv. Obecní centum se třemi zubními ordinacemi a prodejničkou uzenin. Již jsme si o tom loni mohli něco přečíst v příspěvcích Realita a dezinformace a Fikce a skutečnost. Příběh má pokračování, které ukazuje, jak vedení obce pohrdá zákony a ochranou práv svých obyvatel a dává přednost pochybným podnikatelským záměrům i za cenu lží a porušování pravidel slušného chování.
Vraťme se pár set let do minulosti. Známý historik Vlastimil Vondruška popisuje ve své knize o životě v 16. století, jaké tehdy platily stavební předpisy. Již v době před půl tisíciletím musel stavebník předložit svůj záměr a plány, musely se přesně vytýčit hranice stavby. Po stavebním řízení, kterého se zúčastnili zástupci radnice a sousedé, následoval souhlas. Důležité byly tři zásady, které musel stavebník respektovat. První byla zásada nenarušit vlastnická práva majitelů stávajících domů. Stavebník nesměl zřídit přístup ke svému domu přes pozemek souseda, na pozemek souseda nesměla zasahovat sebemenší část domu. Dalšími zásadami bylo, že stavebník musel respektovat přirozené potřeby sousedů a ctít soukromí okolí. Celý výňatek z knihy Vlastimila Vondrušky: Život ve staletích-16. století-Lexikon historie, strana 28 si můžete přečíst zde.
Uplynulo pět set let, ty zásady platí stále a byly zakotveny do Stavebního zákona. Někomu to ale není po chuti, v Braškově přeci zákony neplatí, tady se rozhoduje v jiném zájmu. Tak začneme od peněz: kolik to bude stát? – 20 miliónů, tím jsme si jistí. Stavební povolení? – Něco si tam do žádosti vylžeme. Sousedi? – Na ty kašleme. Asi v tomto duchu postupovala obec Braškov v čele se starostou ing. Vladimírem Drábem při přípravě stavby. Když vznesli sousedé oprávněné námitky na ochranu svých vlastnických práv, Stavební úřad v Unhošti je smetl se stolu – prý se sousedé mohou se stavebníkem soudit, když se budou cítit poškozeni.
Jinak k tomu přistoupil odvolací orgán – Krajský úřad Středočeského kraje, odbor územního plánování a stavebního řádu. V Unhošti vydané stavební povolení zrušil, protože uznal oprávněnost námitek a došlo k porušení několika ustanovení stavebního zákona i správního řádu. Celý obsáhlý spis si můžete přečíst, zjednodušeně to lze shrnout jako směsici chyb stavebníka – obce Braškov – a odboru výstavby MÚ v Unhošti asi takto:
- Obec Braškov si v předloženém projektu vysnila hranice stavby a přístupových komunikací, aniž by respektovala skutečný stav a údaje z katastru nemovitostí.
- Projekt nerespektuje vedení stávajících inženýrských sítí. Sice nevědí, kudy vedou, ale porušeny prý nebudou.
- Stavba zasahuje na cizí pozemky, ale s jejich vlastníky se o tom nehodlají bavit.
- Parkovacích míst bude potřeba pro tři zubní ordinace a prodejnu 12, obec tvrdí, že je jich v okolí dostatek.
Pokud máte trpělivost na čtení celého rozhodnutí, je to tak na 10 minut, můžete se pobavit zde.
Celkově to zapadá do současné politiky vedení obce Braškov. Hlavně stavět (utrácet obecní peníze, nejlépe si ještě přilepšit z dotací), potřeby občanů Braškova jsou jen okrajovým přínosem, aby se to nějak zdůvodnilo. Námitky z jejich strany se nepřipouštějí. Že se řeší především „byznys plán“ je patrné na záměru tří zubních ordinací pro obec s jedním tisícem obyvatel, na které je i jeden zubař příliš. Vzniklé problémy, které budou navždy tížit občany – třeba s parkováním – se neřeší. Nejméně dvě ordinace by sloužily přespolním, kteří přijedou autem. Tak už obec zanedbala řešení dopravy v klidu při výstavbě hostince U Chalupů, na parkování přespolních návštěvníků doplácí braškovští (a nejen oni) riskováním při průjezdu Dukelskou ulicí denně. Svůj podíl na tom má i Odbor výstavby v Unhošti a obecní úřad v Braškově. Kdo by ale něco namítal, když investorem stavby byl Ing. Vladimír Dráb – starosta. V Braškově přeci zákony … . A tak jsme se trochu oklikou dostali zase ke středověku, kdy ani velmož nezasáhl do pravidel výstavby, určovaných férovými vztahy mezi sousedy. Zamrzli jsme v Braškově někde před středověkem? Kde je často s pompou deklarovaná odbornost členů braškovské stavební komise? Čím se řídí? Stavební zákon to asi není. Hlavně když čerpáme dotace. Jarní tání tomu zamrznutí myslí nepomůže.
Podivné je i rozhodování Odboru výstavby Městského úřadu v Unhošti. Jak je možné se dopustit v jednom rozhodnutí tolika závažných chyb a porušení zákona, jak to konstatoval Krajský úřad? Zodpovídá vůbec za něco vedoucí odboru výstavby? Jak se k tomu staví vedení Městského úřadu? Abych jim nebral všechny možnosti – ještě se mohou soudit – tak uvidíme.